VUOLIAINEN logo vaaka rgb 1

 

 

 

 

 

 

 

Kesällä 2016 perustettu Puurakennustaito Vuoliainen Ry:n tehtävä on edistää nykyaikaisen, käsityötaitoisen massiivipuurakentamisen osaamista ja tunnettavuutta. Vaikka puurakentamisen perinne on pitkä, osaaminen on hiipunut ja taitaminen on elvytettävä. Nykyaikaiset suunnitteluohjelmat, mittausvälineet ja työmenetelmät on saatava kaikkien käsityötaitoisten puurakentajien ja alan opiskelijoiden käyttöön!

 

Yhdistyksen toiminta on alkanut vilkkaasti. Ensimmäinen Puurakennustaitopäivä työpajoineen järjestettiin Hyrynsalmella helmikuun puolessa välissä. Viikko sitten tutustuttiin puolestaan 3D-suunnitteluohjelman käyttöön. Alkukesän aikana julkaistaan yhdistyksen nettisivut. Lisätietoja löydät yhdistyksen FB-sivuilta.

 

Kiinnostaako jäsenyys? Ota yhteyttä!

sihteeri Päivi Sainio Rohner 044 236 92 02 tai Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

 

päivitetty 15.5.2017

 

Jaa
Alppisalvos Oy, Hakokyläntie 194, 89400 Hyrynsalmi
+358 (0)40 5772 870 • info[at]alppisalvos.fi